Saç ekimi sonrası bakım

Operasyondan 3 gün sonra
ilk kez saçınızı yıkayabilirsiniz. Önerilen losyon ve özel şampuanla yaklaşık...

>devamı

Repair Video

Saç ekimi yöntemleri,
saç dökülmesinin nedenleri, bilmek istediğiniz her şey Repair Video bölümümüzde...

>devamı

Saç ekiminde yaşın önemi!

İşlem için yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığında deri görülür hale geldiyse...

>devamı

Gelecekte Neler Olacak?


Bu sayfayı takip eden hastalarımız gayet iyi bilirler ki tıptaki tüm yeniliklerin ilk olarak duyurulması ve uygulanması ile ilgili çalışmalara her zaman öncelik veriyoruz.

Şimdi bahsedeceğimiz uygulamalar ve çalışmalar saç ekimi uygulamalarında ve saç dökülmesi tedavilerinde çığır açacak ve ufkumuzu genişletecek türdendir. Eminim sizler de biliyorsunuz son 6 yıldır dünya da 2-3 merkezde deneme aşamalarını geçirmekte olan bir yöntem var. Evet tahmininiz doğru "saç kökü hücresi çoğaltılması" yöntemi ile kellik tedavileri. Öncelikle belirtmek isterim ki, bu yöntem özellikle günümüzün altın standardı olan popüler yöntemlerin yerini almak niyetinde olan veya özellikle ilk etapta tek başına etkili olabilecek bir yöntem olamayacak. Ayrıca bu yöntem saç (kökü/hücresi) klonlanması olarak da kimi yerlerde yanlış olarak adlandırılmaktadır. Ancak "klonlama" kelime anlamı olarak bir hücre içerisine istenilen farklı bir hücreden alınan tamamen farklı genetik materyalin aktarılarak aktarılan hücrenin verici hücre ile tümüyle aynı genetik materyale sahip olmasını sağlama işlemini ifade eden genetik bir terim olup, konumuzla uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Tam aksine günümüzün tedavi yöntemlerini tamamlayıcı ve özellikle donör saç yoğunluğu yetersiz olan hastalarımıza umut ışığı olacak bir yöntem.

Tekniğin çok detayına girip sizlerin kafasını karıştırmak gibi bir niyetim olmadığından özet bilgiler vermek istiyorum. Böylece çokça istismar edilen ve kavram kargaşaları yaratılarak ticari amaçla sizleri kandırmak için kullanılan bazı terimler ve tanımlamaların açıklamalarını yaparak sizleri bu tip "simsarlardan" korumaya yönelik bir bilgilendirme yapacağım.

Saç hücresi çoğaltılması ile ilgili çalışmaları bundan 6 sene önce daha kimse saç kökü hücrelerinin nasıl birşey olduğunu bile bilmezken biraz da tesadüfi bir şekilde dünyadaki çalışmaların öncüsü Dr.Farjo ve eşinin sunumu sayesinde öğrendim. Tesadüfi diyorum çünkü saç ekimleri ile ilgili bir kongrede Dr.Farjo'nun canlı saç ekimi seansını seyrederken konuyla ilgili sunumunu da izleyerek deyim yerinde ise "geleceği gördüm". Açıkçası o gün yapılan saç ekimi çok ilgimi çekmemiş -laf aramızda yapılan FUT bizim yaptıklarımız yanında oldukça sıradandı!- ama multiplikasyon konusu çekmişti. Konuyla ilgili biraz bilimsel litaratürü taradığımda konunun oldukça bakir olduğunu ve bilimsel yayınların ise yok denecek kadar az olduklarını farkettim. Araştırmalarım devam ederken "Türkiye'de de neden böyle bir çalışma yapılmasın?" diye iç geçirdiğimi hatırlıyorum. Fakat o sıralarda konuyla ilgilenebileceğini düşündüğüm birkaç uzman ile konuştuğumda elde ettiğim sadece hayal kırıklığı idi. Daha sonra gerek internet, gerek bilimsel yayınlar, gerekse kongreler ile çalışmaları uzaktan takip etmeye devam ettim. Artık konuyla ilgili çalışma yapma fırsatımın olmayacağını düşünürken Türkiye'nin genetik,kök hücre ve hücre kültürü, vb çalışmaları konusunda uzman bir kuruluşundan bu konuyla ilgili çalışma yapma isteği geldi. Benim konuya olan alakamı bilmiyorlardı ama benim "saç ekimi ve saç tedavileri" konularına hakim olduğumu gayet iyi biliyorlardı. Hemen çalışmalara giriştik ve bugün Dünyadaki  çalışmaların bir benzerini biz de yürütüyoruz.

Peki iyi de bu işlem nasıl birşey ve ne şekilde yapılıyor? Basitçe özetlemek gerekirse; saç dökülmesi  olan bir kişinin saçından sadece birkaç saç kökü alınıyor. İşlem sırasında sadece yerel uyuşturma yapılıyor ve işlem 1 dakika sürüyor. Daha sonra laboratuvar çalışması kısmı geliyor. Alınan kökler özel besleyici organ transplantasyon solüsyonuna alınarak laboratuara gönderiliyor. Burada özel işlemlerden geçirilen köklerin saç kökünü oluşturan hücre grubu ayrıştırılarak özel besi ortamlarına aktarılıyor ve hücreler buralarda çoğalmaya bırakılıyor. 1-2 hafta sonra istenilen miktarda saç kökü hücresi elde edilerek bunlar saçlı deriye enjekte edilecekleri özel solüsyonun içerisinde aktarılıyor ve de muayenehane ortamında herhangi bir cerrahi işlem yapılmaksızın saçlı derideki saçsız olan alanlara özel enjektörlerle aktarılıyor. Tabii ki burada oldukça basitleştirerek anlattığım işlemler çok yoğun bir mesai ve emek gerektiriyor.

"Şimdilik" bu işlemler sizler üzerinde uygulanacak hale gelmedi, çünkü daha deneysel aşamalar ancak tamamlanıyor ve yasal süreçler biraz yavaş işliyor ama önümüzdeki 1-2 seneye kadar bu işlem yapılabilir hale gelecek. Sevindirici bir gelişme ise dünyada şu anda gönüllü insan denekler üzerinde yapılan çalışmalar bitmek  üzere. Buradan konuyla ilgili haberleri aktarmaya devam edeceğiz.

Not: Son gelen bilgiler umutlarımızı maalesef kırıyor. Son bilgiler için https://en.wikipedia.org/wiki/Hair_cloning

 

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Saç ekimi hakkında sormak istediğiniz tüm sorular ve detaylı bilgi talebi için hızlı iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Adınız/Soyadınız
E-Mail
Telefon
Adres
Mesajınız

Sil  
İSAPS EASAPS Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ESTETİK PLASTİK CERRAHİ DERNEĞİ Alman Hastanesi Çamlıca