Saç ekimi sonrası bakım

Operasyondan 3 gün sonra
ilk kez saçınızı yıkayabilirsiniz. Önerilen losyon ve özel şampuanla yaklaşık...

>devamı

Repair Video

Saç ekimi yöntemleri,
saç dökülmesinin nedenleri, bilmek istediğiniz her şey Repair Video bölümümüzde...

>devamı

Saç ekiminde yaşın önemi!

İşlem için yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığında deri görülür hale geldiyse...

>devamı

Saç Ekimi Merkezi Seçerken Dikkat!


Eğer bu sayfayı açtıysanız ve okuyorsanız siz de bir saç ekimi adayısınız ve araştırmalarınıza yoğun bir şekilde devam ediyorsunuz demektir. Benim de amacım sizlere yol gösterecek bir iki püf noktasını göstermek.Tabii ki sizin de fark ettiğiniz üzere hergün sayısı mantar gibi artan bir saçekimi merkezi furyası yaşıyoruz. Gün geçmiyor ki bir yenisi açılmasın. Doğal olarak bu sizler açısından fiyat rekabeti açısından olumlu bir gelişme olmakla birlikte, beklenen kalite artışı yerine kalitesizlik ve yalanlarla dolu bir ortamı sizlere sunmaktadır. Sahibi eski sekreter, ATT, hemşire, pratisyen,vb olan birçok yer var ve bu işin içerisine bir kere giren birisi "Kendime az bir yatırımla böyle bir merkez açarım daha çok para kazanırım" gözüyle baktığından bu böyle devam edecek gibi gözüküyor. Siz farkında olmasanız da KAZIKLANIYORSUNUZ DİKKAT!!!!

Nasıl mı? Bir kere hakim olmadığınız bir suda yüzüyorsunuz ve her an boğulabilirsiniz. Size birçok uyaran verilerek diğer saç ekimi merkezleri ve diğer Plastik Cerrahlar kötülenmekte, çok çeşitli anlamını bilmediğiniz kelimeler ve kısaltmalarla farklı ve daha iyi bir işlem yapıldığı size empoze edilmekte. Tüm bu yoğun baskı altında saç ekimi kararı vermiş olan sizlerin yerinde olmayı gerçekten istemezdim...

13 yıllık deneyimimin bana verdiği konuşma hakkıma dayanarak saç ekimi ve özellikle FUE yöntemi ile ilgili dikkat etmeniz gerekenleri sizlere özetlemeye çalışacağım. Tabii ki bunlara eklenecek daha çok madde olacaktır, onları da siz sevgili hastalarımıza ve saç ekimini hararetle araştıran adaylara bırakıyorum. Genel hatları çizmemizin gerekli olduğu göz önüne alınırsa,

1-Bir kliniğe, saç ekim merkezine veya muayenehaneye gittiğinizde ilk sormanız gereken “Plastik Cerrah'ın odasının yeri olmalı!” Böylece “Gezici Plastik Cerrahların olduğu merkezlerden” kurtulmuş olursunuz.

2-Plastik Cerrah'ın odasına girer girmez ilk diplomasını duvarda asılı olduğu yerde inceleyin. Hangi tarihte mezun olmuş, eğitim aldığı fakülteyi mutlaka öğrenin, size bir fikir verecektir!

3-Evinize döndüğüzde ev ödevinizi mutlaka yapın ve az önce görüşmüş olduğunuz Plastik Cerrahı yakından tanıyın, günümüz internet çağı, kendi sitesi, facebook, flickr,bloglar, vb size oldukça yardımcı olacaklardır. Hatta biraz daha detaya girmek için yaptığı bilimsel yayınları da arama motorlarından araştırın.

4-Talep edin... Mutlaka ve mutlaka ilk görüşmenizde olmasa da ameliyattan mümkünse bir veya birkaç gün önce görüştüğünüz cerrahınıza aklınıza gelenleri sorun, sormaktan korkmayın. Mutlaka net cevapları alın, tatmin olmazsanız daha sonra tekrar gidip sormaya utanmayın merak etmeyin ısıramazlar!

6-Doktorların haricinde ekipten bir veya birkaç kişiyle de konuşun, size daha çok fikir vereceklerdir. En azından sizin işleminizi yapacak insanların kaçı sürekli orada çalışıyor, ekipleri sabit mi öğrenin.

7-Saç ekimi ne olursa olsun cerrahi bir işlem ve maksimum sterilizasyon önemli, nerede yaptıklarını öğrenin. Ne olduğu belirsiz hastanelerde, özellikle TIP MERKEZİ adı altındaki polikliniklerde, şehrin en ücra köşelerinde olan “hastanemsilerde” yapılan işlemlerden uzak durun.

Önemli Not: Daha önce bu siteden A+ Hastanelere "yüzer gezer" ekipler giremez, o parayı veremez veya hastane yönetimi uygun bulmaz gibi iddialı laflar etmiştim. Yanılmışım buradan tüm hastalarımızdan özür diliyorum. Umarım koca koca ismi olan hastanelerde mağdur edilmemişlerdir. Sizlerin affına sığınıyorum.

8-Hastaların aklında olması gereken bir başka konu ise “saç ekimi hemşiresi” veya “saç ekimi uzmanı” olarak görev yapan “teknisyen”  arkadaşlarımız olmadan bu işlemin EN İYİ bir şekilde yapılmasının mümkün değildir. Ortamda salt Plastik Cerrah olmasının sizin hiçbir işinize yaramaması bir yana “Ben tek başına yapıyorum” diyen yerlerden uzak durun, hatta KAÇIN! Zira tek başına 8 saatlik FUE yi hemşiresi olmayan kimse yapamayacağı gibi en az 5-6 senelik tecrübesi olan bir hemşirenin sizin işleminizin en iyi sonuca ulaşabilmesi için en önemli ELEMAN olduğunu unutmayın.

9-Ekip ruhunun saç ekiminin esası olduğunu unutmayın. Saç ekimi ile uğraşan bu konuda özelleşmiş arkadaşlarımızı aşağılamayın, hor görmeyin onlar nereye giderseniz gidin sizin saçınızın ekiminin büyük bir kısmını baştan sona yapacak insanlardır, onlara saygı duyun. Dünyanın heryerinde uygulamanın bu şekilde olduğunu lütfen ANLAYIN!!!

10-Hipermegaseans FUEplus,2M, 3M, 4M teknikleri ile FUE, mikroFUE,DHI no-touch, paris,tokyo, ultramega,mikroiğne ile ekim, panç,4800-6000 greft ile tek seansta rekorlar, vb tanımları duyduğunuzda (kim olursa olsun) orada durmayın KAÇIN!!! Zira FUE (veya mikromotor ile alındığı zaman adının başına o kullanımı ifade etmek için tüm dünyada kullanılan adıyla p-FUE) tek ve özel bir tekniktir tecrübe ve sanat gerektirir, başka isimlerle adlandırılsa da ticari olarak fark yaratma çabasıyla yapılan uyduruk isimler ile teknik değişmemektedir. Türkiye'de bir elin parmaklarını bile zor bulan FUE konusundaki yetenekli ekipleri ve saç ekim merkezlerini bulmak artık sizin maharetinize kalıyor.

11-Reklamları çok olan değil hasta referansı çok olan merkezleri tercih edin.(Reklam yapan kötüdür demiyorum ama bu bütçe meselesidir)

12-Dünyada FUE ilk olarak 1996 da tanımlanmış 2000 li yıllarda popülarize olmaya başlamış, 2004 yılından sonra mikromotor-microdrill- yardımı ile yapılan p-FUE tanımlanmış ve günümüzde FUE nin (gayrıresmi)altın standardı olmuştur. Dolayısıyla 10larca yıllık FUE deneyimine kanmayın. Biz Türkiye'de FUE ye ilk başlayan kliniklerdeniz ve toplam 4 yıllık p-FUE ve 6 yıllık FUE deneyimimiz bulunmakta daha erken başlayan bir klinik YOK!!!(Dünyada yok ki nasıl olsun!)

13-Saç ekimi rant kavgası bol olan bir cerrahi işlem merkezin sahibinin sekreter olduğu, hemşirenin kendisini doktor olarak tanıtıp tek başına işleminizi gerçekleştirdiği, mobil her ekimde değişen ekiplere sahip yerlere dikkat edin.

14- Siz de bilirsiniz ki her tür şeyi toplu halde belli bir yerden elde edebileceğiniz merkezler mevcuttur. Bu bize kolaylık sağlar. Örneğin Plakçılar Çarşısı, Çiçek Pasajı, Kapalıçarşı, Bankalar Caddesi veya günümüzün trendi AVM ler gibi belli konularda uzmanlaşmış merkezleri çoğaltmak mümkündür. Saç ekimi ve özellikle Estetik Plastik Cerrah ararken buna da mutlaka dikkat edin. Bizce en önemli kriterlerden biri de budur.

15-Kendisinde saç ekimi olduğunu söyleyen ekimini beğenmediğiniz bir Plastik Cerraha veya tamamen kel olup sizle saç ekimi konuşan bir cerraha bu işlemi KESİNLİKLE YAPTIRMAYIN!!! Kelin merhemi olsa kendi başına sürermiş.

Not: Konuyla ilgisi az olabilir ama bu kriteri estetik ameliyatlar için de genişletebilirsiniz.

16-Sizi tatmin etmeyen hasta resmi, photoshop olabilecek resimler gösteren/gönderen, hastalarının girip çıktığını görmediğiniz tenha merkezlerden UZAK DURUN!!!

17- Aynı gün(affınıza sığınarak kullanacağım terim için şimdiden özür diliyorum, ama bizim en dikkat ettiğimiz nokta budur) MEZBAHA gibi 2 nin üzerinde operasyon yapılan yerlerden uzak durun. Sürümden kazanan bu yerler sayesinde hem paranızdan hem de sağlığınızdan olursunuz. (bu iki maddenin anafikri; uçlardan kaçın!)

18-Gazetelerde sürekli yeni saç ekimi hemşiresi yetiştirmek üzere ilan veren, Plastik Cerrahı sürekli değişen,merkezlerden uzak durun. Sesinizi duyar gibiyim nasıl mı anlayacaksınız? Öyle gazete taramaya gerek yok, “Plastik cerrah arayan veya saç ekim hemşiresi arayan” diye arama motoruna aratın bakın size ne süprizler var. Sonuçta bu iş için her tür araştırma mübahtır. 

19-Son olarak artık sizi FUT a yönlendirmeye çalışan saç ekimi merkezlerinden de KAÇIN!!! (Tabii zenci değilseniz, o başka :)

20-Sonuçta para verip yaptıracağınız ve hayat boyu taşıyacağınız birşeyin mutlaka “EN İYİ OLMASI” şart!!! Bunu unutmayın ince eleyip sık dokuyun, sizinle istediğiniz kadar konuşan ilgilenen sorularınıza samimi yanıtlar veren, kafanızı saçma sapan şeylerle doldurmayan, ağzınızdan girip burnunuzdan çıkan görüşmecileri kullanmayan merkezleri tercih edin.

 

Son söz: Buraya katkı yapmak isterseniz bu liste uzayıp gidecektir. Ama sadece bunların bile sizin doğru seçimi yapmanıza ışık tutacağına eminiz.

 

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Saç ekimi hakkında sormak istediğiniz tüm sorular ve detaylı bilgi talebi için hızlı iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Adınız/Soyadınız
E-Mail
Telefon
Adres
Mesajınız

Sil  
İSAPS EASAPS Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ESTETİK PLASTİK CERRAHİ DERNEĞİ Alman Hastanesi Çamlıca