Saç ekimi sonrası bakım

Operasyondan 3 gün sonra
ilk kez saçınızı yıkayabilirsiniz. Önerilen losyon ve özel şampuanla yaklaşık...

>devamı

Repair Video

Saç ekimi yöntemleri,
saç dökülmesinin nedenleri, bilmek istediğiniz her şey Repair Video bölümümüzde...

>devamı

Saç ekiminde yaşın önemi!

İşlem için yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığında deri görülür hale geldiyse...

>devamı

Saç Ekimi Sahtecilerine Hapis Yolu Göründü!


Sevgili hastalarım ve değerli halkımız,

 

Bu internet sitesi aracılığı ile sizlere mevzuat değişikliklerini zaman zaman duyurmaya çalışıyorum. Senelerdir saç ekimini yasal olmayan koşullarda ve sağlık çalışanı dışı kişilerle yapanlar olduğunu bu mecradan tekrar tekrar yazdım. Bilgilendirme için gerek yazılı, gerekse görsel basında sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Fakat bu yerlerle ilgili şu ana kadar Sağlık Bakanlığı'na yerlerini bildirmeyenlere, gerekli ruhsatı olmayanlara denetim yapılamadı veya yapılmadı! Ayrıca bu tipte çalışan yerlerin çoğu 2-3 hemşire veya sağlık dışı çalışanı bir araya getirip sözde "saç ekimi merkezi" adı altında ticari işletmeler kurup hastanelerin sıradan odalarını veya tüm bir katını kiralayarak buralara çöreklendiler. Daha önce ki yazılarımdan birinde A grubu olarak adlandırılan ismi ve saygınlığı olan özel hastanelere saç ekiminde güvenilebileceğini söylemiş ve daha sonraki bir yazımda ise yanılmış olduğumu itiraf ederek sizlerden özür dilemiştim, çünkü bu hastaneler de ortada dönem üç-beş kuruşu kar görüp bu zavallılara kendi saygın kuruluşlarının kapılarını açmışlardı. Aslında itibarlarını beş paralık ettiklerinin bence farkındalardı ama umurlarında mıydı, HAYIR!

İşte tüm koşullar devam ederken aslında nereden ve nasıl çıktığı bence belli ve hedefi farklı bir madde 3359 sayılı kanuna eklendi. Aşağıda o ek maddeyi göreceksiniz. Bize ne bu maddeden demeyin, size de görev düşüyor. Bu maddeyi yorumlamak gerekirse şu demek oluyor; artık tek yetkili denetmen sağlık il ve ilçe müdürlükleri değil aynı zamanda suç duyurusunda bulunulacak "savcılıklar"dır. Yani sizler de sağlık çalışanı olmayan kişileri sağlık çalışanı gibi istihdam eden veya yanlış işler gördüğünüz sağlık kuruluşlarını savcılıklara şikayet edebilirsiniz.

 

İşte yeni kanun maddesi:

 

MADDE 46 – 3359 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 11 – Sağlık hizmeti sunumu ile ilgili tüm iş ve işlemler Sağlık Bakanlığınca denetlenir.

Olağanüstü durumlarda mesleğini icraya yetkili kişilerce acil sağlık hizmeti ulaşana ve sağlık hizmeti devamlılık arz edene kadar verilecek olan sağlık hizmeti hariç, ruhsatsız olarak sağlık hizmeti sunan veya yetkisiz kişilerce sağlık hizmeti verdirenler, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Özel izne tabi hizmet birimlerini Sağlık Bakanlığından izin almaksızın açan veya buralarda verilecek hizmetleri sunan sağlık kurum ve kuruluşları, bir önceki aya ait brüt hizmet gelirinin yarısına kadar idari para cezası ile cezalandırılır.

Bakanlıkça belirlenen kayıtları uygun şekilde tutmayan veya bildirim zorunluluğunu yerine getirmeyen sağlık kurum ve kuruluşları iki defa uyarılır. Uyarıya uymayanlara bir önceki aya ait brüt hizmet gelirinin yüzde biri kadar idari para cezası verilir.

 Sağlık Bakanlığınca belirlenen acil hastaya müdahale esaslarına; personel, tıbbi cihaz ve donanım, bina ve hizmet birimleri, malzeme ile ilaç standartlarına uyulmaması hâllerinde bir önceki aya ait brüt hizmet gelirinin yüzde beşine kadar idari para cezası uygulanır.

Bu maddedeki idari para cezasını gerektiren fiillerin bir yıl içinde tekrarı hâlinde idari para cezaları bir kat artırılarak uygulanır; üçüncü defa işlenmesinde ise sağlık kurum ve kuruluşunun ilgili bölümünün veya tamamının faaliyeti on güne kadar durdurulur. Aynı isim ve sahiplikte birden fazla sağlık kurum ve kuruluşu bulunması hâlinde idari yaptırımlar sadece ihlalin yapıldığı sağlık kurum ve kuruluşu ile sınırlı olarak uygulanır.

Bu maddede belirtilen idari para cezalarını vermeye valiler, faaliyet durdurma cezasını vermeye Sağlık Bakanlığı yetkilidir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, üniversite sağlık uygulama ve araştırma merkezleri yönünden Yükseköğretim Kurulunun görüşü alınarak Sağlık Bakanlığınca düzenlenir.”

 

Şimdi hastanelerinde ve lüks "rezidans" katlarında vasıfsız, bilgisiz, yetkisiz kişileri çalıştıran; kaportacıya, temizlik işçisine, hemşirelik okulu terk kişilere, İranlı arkeologlara saç ekim yaptıranlar düşünsünler!

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Saç ekimi hakkında sormak istediğiniz tüm sorular ve detaylı bilgi talebi için hızlı iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Adınız/Soyadınız
E-Mail
Telefon
Adres
Mesajınız

Sil  
İSAPS EASAPS Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ESTETİK PLASTİK CERRAHİ DERNEĞİ Alman Hastanesi Çamlıca