Dikkat : Kaş Yaparken Gözünüz Çıkmasın!

Zaman zaman bu siteden hastalarımızı bilgilendirmek adına cerrahi işlemlere yönelik uyarılarımızı da yayınlıyoruz. Son dönemde hanımlar arasında giderek yaygın hale gelen kaş, kirpik ekimleri ile erkeklerde  favori ve sakal-bıyık ekimleri hakkında bir takım uyarılar yapmak gereği doğdu.

Sevgili hastalarımız, her geçen gün sayısı artan ve gittikçe denetimi imkansız hale gelen saç ekimi merkezleri ve özel hastanelerin konuyla ilgili en ufak tecrübesi  ve bilgi birikimi olmayan kişilere saç ekimi işlemlerini yaptırdıkları malum. Tabii bu durum sizleri mağdur etmekle kalmayıp, henüz işlem için karar aşamasında olan değerli hastalarımızın kafasındaki soruları da her geçen gün arttırmakta. Sırf bu nedenlerle saç ekimini uzun yıllar yaptıramayan çok hastamız bizlere başvurmaktalar. Bu bakımdan biz, kuralları doğru tatbik eden her merkezin saç ekimi yapabilmesi gerektiğine inanmaktayız. Fakat ülkemizde halen daha bir takım yasal konular oturtulamadığından kaçak göçek işler yapan “merdiven altı yerlerin” sayısı ciddi merkezlerin sayısından oldukça fazladır.

Tabii bu işin saç ekim boyutundaki mağduriyetler saçların hiç çıkmamasından tutun, saçlı deri hasarına ve yanlış ekim sonucu yanlış yönde çıkmakta olan saçlara kadar geniş bir dağılımı içerir. Donör bölgenin çarçur edilmesi ise ayrı bir problemdir.

Ancak iş Plastik Cerrahların yapmadığı kaş, kirpik, sakal-bıyık ekimlerine geldiğinde bu komplikasyonların ve istenmeyen sonuçların dışında bu bölgelerdeki hayati öneme haiz damarsal yapıların, yüz sinirlerinin hasarlanması gibi tıbbi komplikasyonlar da eklenebilir.

Plastik Cerrahın bizzat yapmadığı ve ehil olmayan kişilerin(pratisyen hekim, genel cerrah, anestezist, kbb uzmanı, ortopedist, hemşire, teknisyen, ebe, ATT, anestezi teknisyeni, (vb) bu işlemleri gerçekleştirmesi sonucu, kaş ekimleri ile kaş düşmesi, kirpik ekimi ile göz hasarı sonucu görme kayıpları, yanlış ekim sonucu kirpiklerin uzayıp göze batması, yara izleri, düzensiz ekim sonucu epilasyon yaptırılması gerekmesi, sakal-bıyık ekiminde ise yüz siniri hasarlarına bağlı dudak köşesinde düşme, asimetri gibi GERİ DÖNÜŞSÜZ hasarlar meydana gelebilir.

DİKKAT!

Sizlere tavsiyemiz saç ekimlerinde de olduğu gibi yüz bölgesi anatomisi ve cerrahisini bilen hergün yüz germe kaş kaldırma, göz kapağı estetiği gibi işlemleri yapan ANCAK kaş, kirpik, sakal-bıyık ekiminde de TECRÜBESİ olan PLASTİK CERRAHların haricinde bu işlemleri KESİNLİKLE YAPTIRMAYINIZ!