PRP (Trombositten Zengin Plazma) ile Saç Dökülmesi Tedavisi

PRP (Platelet Rich Plazma ) Nedir?

PRP (Platelet Rich Plazma) yöntemi, modern tıbbın gelişmesinde devrim niteliğinde gelişme yaratan yeni bir saç tedavisi yöntemidir. Ülkemizde pek tanınmayan, yeni yeni uygulamaları başlamış olan PRP yöntemi;  saç dökülmesi, deri tabakasının gençleştirilmesi ve yenilenmesi, yaraların iyileşmesi, akne izlerinin tedavisi gibi alanlarda uygulanan alternatif bir tedavi yöntemidir.

PRP (Platelet Rich Plazma) nedir? : Dokuların iyileşmesinde ve kanın pıhtılaşmasında önemli rolü olan ve adına trombosit denilen kan hücresinden zengin plazmadır. Başka bir deyişle otolog (kendisi) kan konsantrasyonu da denilebilir.

PRP ile, zayıflayan veya ölmeye başlayan saç köklerinin, tüy haline gelmiş saç tellerinin canlandırılması ve eski sağlığına kavuşturulması hedeflenmektedir. Uygulanacak kişinin kendi kanından alınan ve özel işlemlerle akyuvar ve trombositlerin ayrılması sonucu elde edilen solüsyonun seyrelmiş ya da saçsız bölgeye enjekte edilmesi işlemidir.

PRP  (Platelet Rich Plazma) yönteminin klinik geçmişi 1990’ lı yıllardır ve günümüze kadar başarıyla uygulanmıştır. Önceleri yüz çene ameliyatlarında yaraların iyileşmesini hızlandırmak için, sonraları ise kalp cerrahisi, kronik yara iyileşmesi, spor hekimliği, ortopedik cerrahi alanlarında sıklıkla kullanılmaya başlanmış, şimdi laboratuvarda kültür ortamında hücre ayrışmasında kullanılmaktadır. Ayrıca en son kullanım alanı olarak kozmetik endikasyonlardır. 2004 yılından günümüze pek çok ülkede cilt antiaging ve rejuvenasyon tekniği olarak uygulanmaktadır.

PRP Cilt Rejenerasyon Terapisi yönteminde de trombosit bileşenleri kullanılır. Trombositler vücuttaki yıpranmış kan damarlarının onarımı, hücrelerin onarımı ve kanamanın durdurulmasında önemli görevler üstlenmiş kan hücreleridir. Trombositler vücut hücrelerinin yenilenmesi, canlandırılması ve aktive edilmesini sağlayan büyüme (Growth) faktörleri adı verilen maddeler içerir. Büyüme faktörleri, salındığı yerde kollajen üretimi, yeni kılcal damarların üretimi ve cildi gençleştiren bir dizi biyolojik faaliyetin başlamasına neden olur. Ayrıca, beyaz kan hücreleri, salınan büyüme faktörlerinin miktarında yaklaşık 5 kat artışa neden olan  destekleyici bir etki oluşturur. PRP Cilt Rejenerasyon Terapi olarak, özel büyüme faktörleri ilave edilerek hazırlanan growth faktör solüsyonu, çeşitli cilt problemlerini (göz, dudak kenarı, alın, boyun, gözaltı torbaları, akne lekeleri…)  azaltmak için enjekte edilir.

PRP Yönteminin Saça Uygulanması İşlemi: Saç problemli hastanın kanından alınan 8cc kadar kan santrifüje edilerek kırmızı kan hücrelerinden ayrılır. Plazma kısmı özel bir işleme tabi tutularak seyrelmiş ya da saçsız bölgeye napaj yöntemiyle enjekte edilir. PRP tedavisinde özel işlemle elde edilen plazmada akyuvarlar, trombositler, pıhtılaşma faktörleri ve trombosit büyüme faktörleri (PGF) bulunur. Bu yöntemde büyüme faktörü kök hücrelerinin göçünü ve çoğalmalarını tetikler. Bu sayede dokuda yenilenme süreci başlamış olur.

Ayda 1 kez toplam 3 seans yapılan uygulama ile saç kökleri güçlenmekte ve zayıf saç telleri dökülmemektedir. Kadın ve erkekteki tüm saç dökülme tiplerine (androgenetik alopesi, hormonal, alopesi ereata yani saçkıran, kronik şeker, troit hastalıklarına bağlı dökülmeler, protein, demir eksikliğine bağlı, ilaçlara bağlı dökülmeler dahil…) uygulanabilir.