FUT (Klasik Yöntem – Şerit Yöntemi) ile Saç Ekimi

Genel anlamda iki kulak arası ense bölgesindeki erkeklik hormonlarına dirençli olan saç follikülerinin yeterli miktarda bir kısmının çeşitli tekniklerle buradan alınarak saçsız veya seyrelen alanlara nakledilmesi işlemidir. Saç Ekimi lokal anestezi altında yapılır. Genel anestezi pek tercih edilmez. Saç nakli ortalama 3 – 5 saat süren bir işlemdir. Bu süre ekim yapılacak bölgenin genişliğine göre daha kısa veya uzun olabilir.
İki kulak arası ense bölümünü saçların uzunluğu 2-5 mm olacak şekilde tıraşlanır ve alınacak bölge tespit edilir. Alınacak cilt ciltaltı doku parçası bu bölgenin saç yoğunluğu, dokunun esnekliği ve kişinin ne kadar saça ihtiyacı olduğuna bağlı olarak işlemi yapacak Plastik Cerrah tarafından planlanır. Steril şartlarda lokal anesteziyi takiben, buradaki doku parçası çıkarılır. İşlemin bu bölümünde dikkat edilmesi gereken, saçların deriye giriş açılarına paralel kesi yapılarak folliküler ünitelerin kaybını azaltmak ve daha az iz kalmasını sağlamaktır. Bu bölge dikiş ile kapatılır. Hatta ense saçlarınız bir kaç santim uzunlukta ise bu dikişler görünmez. Alınan bu saçlı doku şeridi, mikroskop altında folliküler ünitelerine ayrıştırılır. Folliküler üniteler 1’li, 2’li, 3’lü saç teli içerecek şekilde ayrıştırılır. Bu bölümde mikroskop kullanımının, folliküler ünite kayıplarını azalttığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ameliyatın 2. bölümünde hastanın yüz şekline uygun saç çizgisini belirlenir ve ekim yapılacak bölgeye uygun lokal anestezi uygulanır. Sonrasında saç folliküllerinin yerleştirileceği bölgeye slit yöntemiyle kanallar açılır. Ameliyatın 3. bölümünde ise ayrıştırılan folliküller üniteler çok özel mikrocerrahi pensetleriyle dikkatli bir şekilde, açılan kanallara yerleştirilmesi ile işlem sonlandırılır. Ameliyat bitiminde alından başlayıp ensedeki dikiş bölgenize doğru uzanan bir tampon bandaj yapılır. Bir gün sonra bandaj çıkartılabilir. Ameliyat sonrasının konforlu geçirilmesi amacıyla reçete verilir. Reçetenizde bulunan ağrı kesici, ameliyat sonrasında genellikle ilk 24 saat içinde geçecek olan hafif ağrıları giderecektir. Ameliyat sonrasında hastalarda ağrı şikayeti olmaz. Ameliyattan sonra ekim yapılan bölgede 2. gün kabuklanma başlayacaktır. 2. veya 3. gün saçlarınızın ilk yıkaması ekibimiz tarafından dikkatli bir şekilde yapılacaktır. Hergün bir kez bu işlem tekrarlanacaktır. 8-10 yıkama sonrasında ekim yapılan bölgede kabuklanma yok olacak ve hatta ekilen saçlarınız birkaç mm daha uzamış olacaktır. Ameliyattan 15 gün sonra dikişleriniz alınacaktır. Ameliyattan sonra şayet saçlarınızı kestirme ihtiyacı duyarsanız dikişlerin alınmasını takiben kuaförünüze gidebilirsiniz.
Ameliyattan 48 – 72 saat sonra alında başlayıp bazen göz kapaklarına ve şakaklara kadar inebilen şişlik olabilir. 2-3 gün içerisinde kendiliğinde kaybolur. Bu durumu azaltmak için ameliyat sonrası evinizde saat başı 15 er dakika bir havluyu şiş bölgeye sererek üzerine uygulayacağınız buz kompresi şişlikleri azaltacak ve geçme süresini kısaltacaktır. Buz uygulamasının 24 saatten sonra etkisi azalacağından bundan sonra uygulama kesilebilir. Genellikle ameliyattan 2-4 hafta sonra ekilen saçların bir kısmı veya tamamı dökülür. 8-10 hafta kadar istirahat dönemi yaşayan hücreler yeni yerlerine adaptasyonlarını tamamladıktan sonra tekrar cilt yüzeyinden saçlar çıkmaya başlar. Saçlarınız ayda ortalama 1-1.5 cm uzayarak 6. ayda kesilecek boyutlara ulaşacaktır. Saçlarınızın çıkmaya başlayacağı 3.ayda ekim yapılan bölgede bir kaç sivilcelenme oluşabilir. Bunu doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Saç Ekimi nden sonra 2.seans planlanıyorsa bu işlem en erken 6 ay sonra yapılabilir.