Punch FUE Yöntemi

Günümüzde özellikle Avrupa ve ABD’de halen kendisine uygulama alanı bulan bir yöntemdir. Ancak seansları p-FUE (mikromotor ile gerçekleştirilen FUE yöntemi) kadar sürmesine rağmen 6-8 saatlik uzun oturumlarda p-FUE’nin 4-5 te biri kadar -ki yaklaşık 700-1000 greft arası- alım yapılabilmesi, alım sırasındaki kayıp miktarının çok olması nedeniyle ülkemizde ve birçok p-FUE uygulanabilen ülkelerde tamamen terk edilmiştir diyebiliriz. Ülkemizde de zaman zaman sırf farklı olamak adına daha iyi bir yöntemmiş gibi sunulmasına rağmen alınabilen greft sayıları ile 4 hata bazen 8 seanstan aşağı inmeyen ve oldukça maliyeti yükselten bir işlem olması yanında bir insanın en az 4 kez cerrahi  geçirmek zorunda olması da ayrı bir problem olarak karşımızda durmaktadır.
İşlem teknik olarak aynı aşamalara sahiptir tek fark birinde el yordamı ile kullanılan “punch” adı verilen ucu kesici biopsi kalemleri kullanılırken, p-FUE yönteminde “mikromotor” aynı işi yapmak için kullanılır.
Hastalarıma anlatırken anlaşılır olması bakımından şöyle anlatıyorum:
Elinizde bir tornavida var olduğunu ve bununla olmayan bir deliğe bir vidayı vidaladığınızı düşünün bu punch FUE iken, aynı işi elektrikli tornavida ile ne kadar kolay ve hızlı -aynı zamanda vidaya ve vidaladığınız yere hasarsız- yaptığınızı düşünün, bu ise p-FUE dir.