Saç Ekimi ve Kombine Prosedürler

Saç Ekimi günümüzde erkeklerin en çok tercih ettiği “estetik operasyon” olmaya açık ara devam etmektedir. Operasyonun tercih edilmesinde giderek günümüz tekniklerinden daha doğal sonuçlar elde edilmesi, işlemin maliyetlerinin azalması, çoğu zaman tek bir seansla hastanın istediği görünüme kavuşması ve giderek yaygınlaşarak sıradan bir olay haline gelmesinin etkileri olduğu açıktır.
Kombine prosidürlerin amacı hastanın aklında olabilen ve normalde birden fazla kez gelerek yapmak istemediği işlemleri tek seansta bitirmek, maliyeti azaltırken iyileşme ve sonuç bekleme süresini kısaltmaktır.
Hasta söz gelimi “saç ekimi” ni yaptırırken gıdısındaki sarkıklıktan veya göbeğindeki yağlardan kurtulabilir, hatta burnundaki şekil bozukluğu ve nefes alma problemini aynı anda giderebilir.
Saç ekimi ile birlikte yapılan işlem yüz bölgesinde olsa dahi her iki işlemin de iyileşmesi etkilenmemektedir. Bunun yanında diğer cerrahi işlemler de saç ekimi işlemi sırasında planlanarak yapılabilir. Örneğin hastanın saç ekimi ile birlikte varikosel ameliyatı da olması mümkündür.

FUE FUT
 Kesinlikle ağrısızdır. Genellikle donör bölgede dokunma ile hafif hassasiyet dışında bir şey hissedilmez. Hatta bazen tamamen geçici hissizlik bile olabilir. Nispeten ağrılıdır, ağrı kesicileri 4-5 gün almak gerekebilir.
İz kalmaz diye kabul ederiz. Aslında iz vardır ama hem kısa saç kullanımını engellemez hem de özellikle beyaz tenli hastalarda kafa kazıtılsa bile belli belirsiz olduğundan hissedilmeyen çok çok küçük izler bırakır. Enine iki kulak arasında yapılan kesi dikilir. 20 cm lik çizgi şeklinde iz ise ömür boyu kalır.
Daha doğal saçlar kullanılır. Şöyle ki, ense üstündeki bölgeden alınan çoklu kök içeren greftler arka orta bölgelerdeki boşuklarda yoğunluk sağlamak için kullanılırken, şakak bölgesinde elde edilen greftler ise ön çizginin doğallığını sağlar. Daha kalın telli saçlar kullanılır (Ön bölge ekimlerinde doğallık hastanın saç tipine bağlıdır.)
FUT yönteminin 3-4 katı saç bir günlük “megaseans” adı verilen uygulama ile ekilebilir. Hatta bazen gerek görülen hatalarda 2 güne bölünmüş seanslar ile 7000-8000 greft ekilebilir. Günde ekilebilecek greft sayısı çok sınırlıdır.
İyileşme : 5-8 gün İyileşme : 12-15 gün. Dikişlerin alınması gerektiği için hasta erkesi gün şehirden ayrılsa bile geri gelmek zorundadır.

Fut yönteminin endikasyonları giderek daralmaktadır. Genellikle nadir de olsa çok kıvırcık saçlara sahip hastalarda gerekebilmektedir. FUE’ye göre en önemli üstünlüğü ise 3-4 saat gibi kısa sayılabilecek bir sürede işlemin bitmesidir.